Haspolat Sanayi Bölgesi 1.Sokak, No:13 Haspolat/Lefkoşa
+90 548 829 71 77
info@asmad.com.tr

Epoksi Nedir? Kullanım Alanları Nelerdir?

Epoksi Nedir? Kullanım Alanları Nelerdir?

Epoksi reçine terimi, nihai üründeki veya epoksi reçinesindeki herhangi bir temel bileşeni sertleştirmek için kullanılabilir. En az iki epoksi grubu içeren monomerlerden yapılan ısıyla sertleşen bir polimer türüdür. Epoksi reçineler, sertleştiriciler kullanılarak homopolimerize edilebilir.

 

Ortam sıcaklığında kürleme veya termal kürleme için kullanılabilen çeşitli kürleme yöntemleri vardır. Bunlar, çok işlevli asitler, aminler, fenoller, merkaptanlar, alkoller ve asit anhidritleri içerir ve genellikle kürleme ajanları veya sertleştiriciler olarak anılırlar.

 

Epoksi kullanım alanları nelerdir;

Kuruduktan sonra oldukça sert bir yapıya sahip olan ve plastik, metal, cam, tahta gibi farklı birçok zemin üzerine mükemmel yapışan bir malzeme olan epoksi, bunlara ek olarak yüksek mekanik, kimyasal, su, korozyon ve ısıl direncine sahip olmasından dolayı birçok farklı sektörde kullanıma uygundur.

 

Uzay ve havacılık teknolojileri ile denizcilik alanlarında çokça kullanılan epoksi reçineler, inşaat sektöründe de tercih edilen bir malzemedir. Birçok kullanıcı evinde, iş yerinde ya da daha büyük ölçekli endüstriyel bazlı uygulamalar için epoksi kullanım alanlarını araştırmaktadır.

 

Epoksi çok geniş bir kullanım alanına sahiptir. Evimizdeki mutfak masasından banyo tuvalet zemin kaplamalarına, salonumuzdaki parke zemin kaplamalarından hastane, okul gibi zemin ve duvar boyalarına kadar birçok yerde epoksi malzemeler kullanılabilir.

Yorum yapılmamış

Yorumunuzu ekleyin